Brüksel Eğitim Müşavirliği

YÜKSEKÖĞRETİM SİSTEMİ

YÜKSEKÖĞRETİM SİSTEMİ

YÜKSEKÖĞRETİM SİSTEMİ

Belçika'da iki tür yükseköğretim bulunmakta olup bunlardan biri üniversite öğretimi seviyesindedir.

Yüksekokul Öğretimi

Kısa süreli yüksekokul öğretimi üç, nadiren dört yıllık mesleki ağırlıklı ön lisans programlarını kapsar. Yüksekokullardan üniversitelere yatay geçiş imkânları bulunmaktadır.

Üniversite Öğretimi

Üniversite öğretiminde 2004-2005 öğretim yılından itibaren Avrupa Birliği eğitim politikalarına uyum amacıyla Bologna süreci uygulaması başlamıştır. Buna göre, ilk üç yıl "bakalorya" olarak, dördüncü ve beşinci yıl ise "master" öğrenimi olarak adlandırılmaktadır.   

 

Bakalorya (bachelier) olarak adlandırılan 180 kredilik lisans programları, profesyonel veya akademik odaklı olabilmektedir. Profesyonel yönelimli lisans programları öncelikli olarak bir meslekte uzmanlaşmayı amaçlar ve doğrudan işgücü piyasasına erişim sunar. Akademik yönelimli lisans programları ise kapsamlı bir akademik eğitime veya sanat eğitimine odaklanır. Bu programlar, bir yüksek lisans programına veya işgücü piyasasına erişim sağlamayı amaçlar. 

 

Belçika'da yüksek lisans programları, bağımsız bilim veya sanat uygulamaları ya da bir mesleğin icrası için gerekli olan ileri düzey bilimsel veya sanatsal bilgi veya yeterliliklerin kazandırılmasına odaklanmaktadır. Çoğu yüksek lisans programı 2 yıl (120 kredi) sürelidir ve "master" adı altında tanımlanmaktadır. Yüksek lisans programları bir yüksek lisans tezinin kabulü ile tamamlanırlar. Doktora programları ise genel olarak 4 yıl sürelidir. 

 

 

 

Rue Montoyer 4, 1000 Bruxelles - 003225139420

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.